Pompy ciepła

Pompy ciepła Świebodzin

Pompy ciepła mają wiele zalet, między innymi:

Pompy ciepła są przyjazne dla środowiska i wydajne, co czyni je doskonałym wyborem do ogrzewania budynków. Z jednego kW energii elektrycznej wytwarzają średnio 3 kW mocy cieplnej, co oznacza, że w dłuższej perspektywie inwestorzy mogą zaoszczędzić.

Czym charakteryzuje się pompa ciepła?

Pompa ciepła wykorzystuje OZE (odnawialne źródła energii) do podniesienia temperatury wody lub powietrza. Sprężarka przekazuje to ciepło do wymiennika, który oddaje je do instalacji wodnej, efektywnie ogrzewając Państwa nieruchomość.

Pompy ciepła – jak działają?

Jakie mogą być rodzaje pomp ciepła?

Dwoma najpopularniejszymi rodzajami pomp ciepła są typy:

  • powietrze – woda;
  • grunt – woda;

Powietrzne pompy ciepła Świebodzin

Pierwszy typ pompy ciepła popularny w Świebodzinie wykorzystuje powietrze jako źródło ciepła i jest to najbardziej przystępna opcja.

Oto jak to działa: powietrze jest najpierw zasysane i schładzane przez parownik pompy ciepła. Następnie powietrze jest wypuszczane do otoczenia. Należy pamiętać, że wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz, spada również wydajność pompy ciepła. Może ona jednak nadal wytwarzać ciepło przy temperaturach do -28°C. Nie ma więc problemu żeby w Świebodzinie pompa ciepła pracowała przez całą zimę. Wreszcie, jeżeli mamy do czynienia z niższymi temperaturami, podgrzaną wodę z pompy trzeba dogrzać za pomocą dodatkowych źródeł.

Gruntowa pompa ciepła Świebodzinie

Gruntowe pompy ciepła to rodzaj urządzeń, które czerpią energię z ziemi, wykorzystując dolne źródło ciepła. Należy pamiętać, że tego rodzaju pompy działają tak samo dobrze bez względu na temperaturę panującą na zewnątrz.

Istnieją dwa rodzaje pomp ciepła: z poziomy i pionowym wymiennikiem gruntowym. Wymiennik poziomy umieszcza się płytko, nigdy nie przekraczając 1,5 metra pod ziemią, natomiast wymiennik pionowy umieszcza się znacznie głębiej – na przykład 150 metrów w wywierconym wcześniej otworze. Warunki gruntowe w Świebodzinie są odpowiednie do montażu gruntowej pompy ciepła.

Nośnikiem ciepła najczęściej stosowanym do napełniania wymienników jest wodny roztwór glikolu lub spirytusu technicznego. Temperatura tej mieszaniny rzadko spada poniżej +5°C, nawet przy silnych mrozach. Pompy ciepła pozyskują z ziemi do 80 procent energii cieplnej potrzebnej do ogrzewania gospodarstw domowych.

 Od czego zależy wydajnośc pompy ciepła

Na wydajność pompy ciepła wpływa kilka czynników, a niektóre z nich wynikają z preferencji użytkownika.

Powierzchnia domu

Ważną częścią decyzji o wyborze pompy ciepła jest zwrócenie uwagi na powierzchnię grzewczą budynku i jego kubaturę. Jeżeli jest to duża przestrzeń, którą trzeba ogrzać, zużyje się więcej energii.

Izolacja termiczna domu

Kolejnym ważnym parametrem jest izolacja cieplna domu. Im lepiej zaizolowany budynek, tym mniejsza moc grzewcza jest potrzebna do jego ogrzania i tym mniejsze straty ciepła trzeba nadrobić w sezonie grzewczym. Najwięcej ciepła ucieka przez okna i drzwi, ściany zewnętrzne oraz dachy lub poddasza. Aby zmniejszyć późniejsze wydatki na ogrzewanie przy instalacji pompy ciepła w starym budynku w Świebodzinie, należy najpierw przeprowadzić termomodernizację .

Zastosowany system grzewczy

Ze względu na efektywny system pracy w niskich temperaturach, pompy ciepła dobrze współpracują z ogrzewaniem podłogowym lub grzejnikami niskotemperaturowymi.

Liczba domowników

Pompy ciepła są również wykorzystywane do ogrzewania wody użytkowej (CWU). Do zapotrzebowania energetycznego budynku należy dodać zapotrzebowanie na moc grzewczą potrzebną do podgrzewania CWU. Zapotrzebowanie na moc grzewczą zależy od preferencji członków gospodarstwa domowego i jest wartością indywidualną. Średnio można przyjąć, że na jedno gospodarstwo domowe przypada 200 – 500 W energii rocznie.

Temperatura zwenętrzna

Im zimniej jest na zewnątrz, tym więcej energii będzie musiała zużyć Państwa pompa ciepła, aby utrzymać temperaturę w pomieszczeniach. Dodatkowo, ściany zewnętrzne i powierzchnie tracą ciepło szybciej w zimie, więc cały proces ogrzewania staje się mniej efektywny.

Strefa klimatyczna

Pompa ciepła w Świebodziniepowinna mieć znakomitą wydajność, ponieważ znajduje się w III strefie klimatycznej umiarkowanej, gdzie średnia roczna temperatura wynosi 8 °C. Podczas gdy minimalna temperatura zimowa -15 °C może być dość niska, maksymalna temperatura zimowa wynosi średnio 9 °C.

 

 Pompy ciepła i fotowoltaika

Instalując pompę ciepła w

Zapotrzebowanie na moc pomp ciepła zależy w dużej mierze od osobistych preferencji użytkowników. Na przykład, jeżeli użytkownik chce utrzymać wyższą temperaturę w swoim budynku, będzie potrzebował pompy ciepła o większej mocy grzewczej. Ponadto, cieplejsze kąpiele lub kąpiele częstsze wymagają również pompy ciepła o większej mocy.

Ile prądu żuzywa pompa ciepła

Na moc, jaką zużywa pompa ciepła, ma wpływ to, jak dobra jest i jak wydajna. Najlepszej jakości pompy ciepła mają klasę efektywności od 3,5 do 5,5, co oznacza, że z 1 kilowatogodziny (kWh) zużytej energii elektrycznej pompa wytwarza 3,5 do 5,5 kWh energii cieplnej.

Współczynniki COP i SCOP

COP pompy ciepła mówi nam, jak efektywnie pracuje pompa ciepła, pokazując nam ilość ciepła wyprodukowanego z każdej 1 kWh zużytej energii elektrycznej.

W przeciwieństwie do COP, który mówi tylko o chwilowym zużyciu energii, SCOP pompy ciepła pozwala obliczyć zużycie energii przez pompę ciepła w dłuższym okresie czasu. W tym celu należy podzielić ilość energii, którą pompa ciepła dostarczyła do budynku przez ilość energii elektrycznej, którą zużyła w tym samym okresie.

Punkt biwalencyjny

Punkt biwalentny to temperatura, w której zapotrzebowanie na moc grzewczą budynku przekracza moc cieplną wytwarzaną przez pompę ciepła. Po przekroczeniu tego punktu trzeba włączyć dodatkowe źródło ogrzewania, np. grzałkę elektryczną. Im większa moc pompy ciepła, tym niższy będzie° Celsjusza punktu biwalentnego

punkt biwalentny będzie niższy.

Montaż pomp ciepła w Świebodzinie

Zalety wykorzystania pompy ciepła w Świebodzinie

Istnieje wiele powodów, dla których warto zainstalować pompę ciepła w swoim domu w Świebodzinie, a jednym z nich jest to, że może ona pomóc w ochronie środowiska. Pompy ciepła są ekonomiczne i bezemisyjne, a ponadto mają wiele innych zalet:

  • Instalacja pompy ciepła w Świebodzinie wiąże się nie tylko z tańszymi kosztami budowy domu, ale również nie ma potrzeby instalowania komina. Ponadto, zaoszczędzą Państwo również na kosztach paliwa.
  • Nasza inwestycja szybko się zwróci.
  • W Świebodzinie dom będzie ogrzewany efektywnie dzięki wysokowydajnej pompie ciepła.
  • Dzięki niskiej awaryjności nie muszą się Państwo martwić o częstą konserwację instalacji pompy ciepła. Dla spokoju ducha wystarczy coroczny przegląd. Koszt instalacji pompy ciepła w Świebodzinie będzie zależał od pobieranego źródła energii.
  • Łatwe w obsłudze, a po prawidłowym podłączeniu zautomatyzowane i bezobsługowe.
  • Metoda ta jest nie tylko ekologiczna, ale również ekonomiczna, ponieważ wykorzystuje przede wszystkim odnawialne źródła energii, które wymagają bardzo mało prądu.
  • Do tego dochodzi niezależność od dystrybutorów energii i niestabilność konwencjonalnych źródeł paliwa.
  • Tanie ogrzewanie.
  • Istnieją dotacje na energię odnawialną, z których mogą Państwo skorzystać. Na przykład programy Moje Ciepło lub Czyste Powietrze

 

 

Świebodzinie, mogą Państwo czerpać korzyści finansowe i środowiskowe, jakie ona zapewnia. na przykład przetwarzając energię z promieni słonecznych na energię elektryczną lub zapewniając ciepłą wodę i temperaturę powietrza.

Utrzymanie komfortowego domu jest znacznie łatwiejsze, gdy panele fotowoltaiczne dostarczają energię elektryczną do pompy ciepła – ponieważ oba te urządzenia nie wymagają prawie żadnej konserwacji.

Jeżeli zainstalują Państwo w swoim budynku systemy energii odnawialnej, nie tylko zaoszczędzą Państwo na rachunkach za media, ale także pomogą w walce z globalnym ociepleniem. Ponadto, wzrośnie wartość Państwa nieruchomości.

Dotacje z programu “Moje Ciepło”

Instalując pompę ciepła, mogą Państwo uzyskać wsparcie finansowe z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dotacja może pokryć do 45% kosztów kwalifikowanych inwestycji, co może wynieść 7-21 tysięcy złotych.

Beneficjentami programu „Moje ciepło” będą osoby fizyczne, które są właścicielami lub współwłaścicielami domów jednorodzinnych, ale tylko nowych domów. Za nowy budynek mieszkalny w programie „Moje ciepło” uważa się taki, dla którego (w dniu składania wniosku o dofinansowanie z NFOŚiGW) nie zostało złożone zawiadomienie o zakończeniu budowy lub wniosek o pozwolenie na użytkowanie domu.

Program został uruchomiony w maju 2022 roku. Program „Moje ciepło” będzie oferowany w sposób ciągły do momentu wyczerpania się puli środków przeznaczonych na ten cel.

Chłodzenie pompą ciepła

Oprócz ogrzewania, pompy ciepła mogą również chłodzić budynki. Jest to bardzo przydatna funkcja w lecie i pozwala pompie ciepła odpocząć od ogrzewania budynku. Istnieją dwie możliwości chłodzenia budynku za pomocą pompy ciepła: chłodzenie aktywne i chłodzenie pasywne. Chłodzenie aktywne ma miejsce, gdy sprężarka pompy ciepła pracuje w odwrotnym kierunku, pobierając ciepło z wnętrza budynku i oddając je na zewnątrz. Chłodzenie pasywne działa tylko w przypadku gruntowych pomp ciepła i usuwa nadmiar ciepła wewnątrz budynku, polegając wyłącznie na pompach cyrkulacyjnych – nie jest tak efektywne jak chłodzenie aktywne, ale spełnia swoje zadanie wystarczająco dobrze.

Jak płacić mniej za ogrzewanie pompą ciepła

Instalacja fotowoltaiczna może wytwarzać ze słońca energię elektryczną potrzebną do ogrzewania budynku, co z kolei obniża lub całkowicie redukuje koszty ogrzewania pompą ciepła. Instalacja CWU może być również wykorzystywana jako magazyn energii cieplnej.

Pompy ciepła Świebodzinie w skrócie

Pompy ciepła to urządzenia, które ogrzewają lub chłodzą dom poprzez cyrkulację wody w systemie grzewczym. Niektóre modele mogą pełnić obie funkcje. Pompy ciepła Świebodzina wykorzystują odnawialne źródła energii do przetwarzania na ciepłą wodę, a gdy są wspomagane przez panele fotowoltaiczne, stają się bardzo tanie w eksploatacji, a jednocześnie przyjazne dla środowiska.

Zobacz informacje o Pompach ciepła w województwie Lubuskim

 

  • Pompy ciepła Warszawa

  • Pompy ciepła Maków Mazowiecki

  • Pompy ciepła Radom

  • Pompy ciepła Żuromin

  • Pompy ciepła Płock

  • Pompy ciepła Zwoleń

  • Pompy ciepła Siedlce

  • Pompy ciepła Tłuszcz

  • Pompy ciepła Pruszków

  • Pompy ciepła Nasielsk

  • Pompy ciepła Legionowo

  • Pompy ciepła Białobrzegi

  • Pompy ciepła Ostrołęka

  • Pompy ciepła Łosice

  • Pompy ciepła Piaseczno

  • Pompy ciepła Łochów

  • Pompy ciepła Otwock

  • Pompy ciepła Mszczonów

  • Pompy ciepła Ciechanów

  • Pompy ciepła Przysucha

  • Pompy ciepła Żyrardów

  • Pompy ciepła Lipsko

  • Pompy ciepła Mińsk Mazowiecki

  • Pompy ciepła Iłża

  • Pompy ciepła Wołomin

  • Pompy ciepła Łaskarzew

  • Pompy ciepła Sochaczew

  • Pompy ciepła Raciąż

  • Pompy ciepła Ząbki

  • Pompy ciepła Pilawa

  • Pompy ciepła Mława

  • Pompy ciepła Skaryszew

  • Pompy ciepła Grodzisk Mazowiecki

  • Pompy ciepła Gąbin

  • Pompy ciepła Marki

  • Pompy ciepła Serock

  • Pompy ciepła Nowy Dwór Mazowiecki

  • Pompy ciepła Tarczyn

  • Pompy ciepła Wyszków

  • Pompy ciepła Żelechów

  • Pompy ciepła Piastów

  • Pompy ciepła Jedlnia-Letnisko

  • Pompy ciepła Ostrów Mazowiecka

  • Pompy ciepła Nowe Miasto nad Pilicą

  • Pompy ciepła Płońsk

  • Pompy ciepła Podkowa Leśna

  • Pompy ciepła Kobyłka

  • Pompy ciepła Halinów

  • Pompy ciepła Józefów

  • Pompy ciepła Mrozy

  • Pompy ciepła Sulejówek

  • Pompy ciepła Myszyniec

  • Pompy ciepła Pionki

  • Pompy ciepła Zakroczym

  • Pompy ciepła Pułtusk

  • Pompy ciepła Glinojeck

  • Pompy ciepła Gostynin

  • Pompy ciepła Drobin

  • Pompy ciepła Sokołów Podlaski

  • Pompy ciepła Chorzele

  • Pompy ciepła Sierpc

  • Pompy ciepła Kałuszyn

  • Pompy ciepła Kozienice

  • Pompy ciepła Różan

  • Pompy ciepła Zielonka

  • Pompy ciepła Wyszogród

  • Pompy ciepła Konstancin-Jeziorna

  • Pompy ciepła Mogielnica

  • Pompy ciepła Przasnysz

  • Pompy ciepła Cegłów

  • Pompy ciepła Garwolin

  • Pompy ciepła Kosów Lacki

  • Pompy ciepła Łomianki

  • Pompy ciepła Sanniki

  • Pompy ciepła Grójec

  • Pompy ciepła Sochocin

  • Pompy ciepła Milanówek

  • Pompy ciepła Brok

  • Pompy ciepła Brwinów

  • Pompy ciepła Bieżuń

  • Pompy ciepła Węgrów

  • Pompy ciepła Mordy

  • Pompy ciepła Błonie

  • Pompy ciepła Lubowidz

  • Pompy ciepła Szydłowiec

  • Pompy ciepła Nowe Miasto

  • Pompy ciepła Warka

  • Pompy ciepła Wiskitki

  • Pompy ciepła Góra Kalwaria

  • Pompy ciepła Czerwińsk nad Wisłą

  • Pompy ciepła Radzymin

  • Pompy ciepła Solec nad Wisłą

  • Pompy ciepła Ożarów Mazowiecki

  • Pompy ciepła Wyśmierzyce

  • Pompy ciepła Karczew